• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/bekiryildirimsmmm
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905324320137
 • https://www.twitter.com/@BEKRYILDIRIM

Şahıs Şirketi Kuruluşu

ŞAHIS FİRMASI KURMAK

ŞAHIS İŞLETMESİ NASIL KURULUR

ŞAHIZ İŞLETMESİ KURULUŞU İÇİN GEREKENLER

ŞAHIS FİRMA KURLUŞU ADIM ADIM

(GÜNCEL SON ÇIKAN YENİ DÜZENLEMELER GÖRE)
(YENİ DÜZENLEMELERE GÖRE) 

   Günümüzde bir çok insan kendi işin kurmanın hayalini yaşıyor.

İşin ve şirket türünün seçilmesi, Şirket kuruluş işlemleri ve mali mevzuata uygun işlem yapmanın zorlukları nedeni ile henüz yolun başında şirket kurmaktan vaz geçebiliyorlar.

Bu yazımızda girişimcilerin şirketleşme süreciyle ilgili merak ettiği soruları tüm yönleriyle yanıtlaya çalışacağız.  

 

Yazımızda genel hatları ile Şahıs firması kuruluşunu tüm süreçleriyle sizlerle paylaşacağım. Marka konumlandırma, kurumsal görünüm, sınırlı sorumluluk ve itibar için şirket kurmak artık yatırımcılar ve girişimciler için vazgeçilmez hale gelmiştir. Şirketleşme sürecinde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümleri dikkate alınmalıdır.

 

Şirket Kuruluşu Aşamaları


1. Mali Müşavir

Öncelikle şirket kurmaya karar verildiğinde işinin uzmanı olduğunu düşündüğünüz bir Mali Müşavir ile görüşmeli ve işlemlerinizin sizin adınıza yapılması, takip edilmesi konusunda anlaşmalısınız.

 

Mali Müşavirler gireceğiniz sektörün vergilendirme sürecine ve gerekliliğine göre başlangıçta sizleri yönlendirecektir. Yine yapmak istediğiniz işin vergisel avantajları ve Koskeb destekleri hakkında da sizi yönlendirecektir.

 

Bu süreçte ayrıca ticari faaliyetinizle ilgili olarak  aylık muhasebe işlemlerinizin takip edilmesiyle ilgili olarak sözleşme yapmak gerekmektedir.

 

2- Şirketin Türünün Seçilmesi

Şirket tipinin Şahıs firması mı yoksa sermaye şirketimi olacağına karar verilmeli. “Şahıs”, “Limited” ya da “Anonim” olmasına göre getirdiği sorumluluklar, avantajlar ve dezavantajlar değişkenlik gösterecektir.

 Şahıs şirketini kimler tercih etmeli : Şahıs şirketini nispeten düşük iş hacimine sahip olacağını düşünen girişimciler terich etmeli. Bu iş hacminin karını gelir vergisi oranlarına bakarak kestirebilirsiniz %22 vergi dilimini geçeceğinizi düşünüyorsanız sizin için limited şirketi daha avantajlı olabilir

Şahıs İşletmesi Kurmak Mı Daha Avantajlı? Şirket Kurmak Mı?

Şahıs İşletmesi Kurmanın Başlıca Avantajları

·        Şirket Kurarken Sermaye şartı yok. (İşin büyüklüğüne göre yeterli olası kâfi)

·      Şahıs İşletmeleri küçük ölçekliyse sadece işletme defteri tutarak kuruluş masraflarını önemli ölçüde azaltıyorlar. Büyük ölçekli işletme kuracaklarsa tutmak zorunda oldukları yevmiye, defteri kebir ve envanter defteri dışında Şirketlerde olduğu gibi Pay defteri, Yönetim Kurulu Karar defteri, Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri tutmayacaklar. Bu da kuruluş masraflarını azaltıyor.

·        Şahıs İşletmelerini kurmak ve tasfiye etmek için daha az zaman ve emek harcanıyor ve maliyeti düşük.

·        Şahıs işletmesinde sermaye, kâr dağıtımı gibi kavramlar olmadığı gibi ticari faaliyetine şahıs firması olarak devam eden gelir vergisi mükellefleri kâr kullanımına bağlı herhangi bir vergi yükü ile karşılaşmamaktadır. Sene sonunda çıkan karın paylaşılması veya işletmeden çekilmesi hallerinde ayrıca bir stopaj ödemeyecekler.

 

Dezavantajları;

·        Vergi ve SGK borçlarında şahıs borçlardan tüm mal varlığı ile de sorumlu tutuluyor.

·        Şahıs işletmelerinde elde ettikleri kardan alınan vergi oranı artan orana tabi tutuluyor. Bu da şahıs işletmesinin daha çok vergi ödemesine sebep olabiliyor. Vergi dilimlerine göre % 15’den başlayan vergi oranı karlılıkları arttıkça % 35 oranına kadar çıkabiliyor.

 

 3-VERGİ DAİRESİ İŞE BAŞLAMA BİLDİRİMİN VERİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

 A-Müracaat; Bu  evraklar ile birlikte vergi dairesine müracaat edilir. Kira kontratı ve smmm meslek sözleşmesine göre damga vergisi beyanı verilir ve tahakkuk eden tutar ödenir. Daha sonra Sicil servisine bütün evrakları teslim edilir. Açılış müracaatı tamamlanmış olur.

Şirketin tescilinden önce  aşağıdaki belgelerle birlikte faaliyet alanında bulunulan vergi dairesine başvuruda bulunulur;

 Şahıs Şirketi Kuruluşu İçin gerekli evraklar nelerdir?

 • İmza Beyannamesi ( Noter )
 • Nüfus Cüzdan Sureti ( Noter )
 • Muhasebe Vekaleti ( Noter )
 • İkametgah ( Nüfus Müdürlüğü ) yada E devletten
 • Kira Kontratı ya da Tapu Fotokopisi
 • iki adet vesikalık resim
 • Kimlik Belgesinin Aslı

İlgili vergi dairesi yukarıda yazılı belgelerde bulunan bilgilere dayanarak şirketin adresini kontrole gider ve bir yoklama tutanağı düzenleyerek şirket yetkilisinin imzasını alır. Bu tutanak sonrasında şirket vergi dairesinden Vergi Levhası talep edebilir. (Yeni Düzenleme ile artık her mükellef değil risk odaklı yoklama yapılacak)

 • Mali müşavir yetkisini kullanarak ta sözleşme yaptığı mükellefin vergi levhasını yoklamayı beklemeden de onaylayabilir. Bu işlem kuruluş süreci kısalttığı gibi işlemlerin hızlıca tamamlanmasını sağlar.

B-Yoklama ve Tescil; Bu işlemlerden sonra Vergi dairesi görevlileri işyerinize gelip gerçekten işyeri açıp açmadığınızı kontrol ederler ve size yoklama fişi tutarlar. Yoklama memurlarının işyerinize gelme süresi başvurunuzdan itibaren 2 yada 3 gündür. Yoklama memurunun size bırakacağı Yoklama fişi ile birlikte ertesi gün vergi dairesinin Sicil Servisinde kayıt işlemi tamamlanıp mükellefiyetiniz tescil edilir. Ve daha sonra vergi levhanızı internet üzerinden indirebilirsiniz.(Yeni Düzenleme ile artık her mükellef değil risk odaklı yoklama yapılacak)

 

C-Bağkur İşlemleri; Bu işlemleri yaptıktan sonra  4/b sigortalılığı için ( Eski bağ-kura) SGK’na kayıt olmak. (SSK’lı değilseniz gerekmez)  4/b’li (Eski Bağ-kurlu ) olmanız halinde her ay  bağkur primi 2023 yılında indirimsiz olarak 3.452,76 TL, primlerinizi düzenli ödemeniz halinde ise %5 indirimli olarak 2.952,36 TL prim ödersiniz.

 

 

D-Yazar Kasa İşlemleri; (Eğer perakende iş ile iştigal edecekseniz gerekmektedir.)

Öncelikle vergi dairesinden yazar kasa alımına ilişkin yazar kasa izin dilekçesini doldurup vergi dairesinden bu izni alırsınız. Daha sonra yazar kasa bayisine gidip gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Satıcılar bu işlemleri zaten bilmektedirler.

Yazar kasa’nın Faturasının Fotokopisi,

Yazar kasa izin belgesinin Fotokopisi,

Yazar kasa’nın ilk fişi (Bunu satıcı ayarlar)

Yazar Kasa ruhsatının ilk 3 sayfasının fotokopisi (Hangi sayfaların fotokopisinin çekileceğini de satıcı bilir)

 

Bu evraklarla vergi dairesine gidip Ödeme kaydedici cihazlara ait yazar kasa kullanım belgesini onaylatabilirsiniz.

 

3. Şirket Ana Sözleşmesi Hazırlanması (Ticaret Sicile Tescil edilecekse)

İlk etapta Ticaret Odasına kaydolmanız zorunlu değil. İlle de kaydolacağım diyorsanız 1.500 TL civarında bir ilk maliyeti var ve her yıl yaklaşık 350 TL sabit gider oluşturuyor. Yurt dışına çıkarken vize alacaksanız, aslında bunlara zerre kadar ihtiyaç duymayan, AB ülkeleri bunları sizden istiyor. 

Şirket için ana sözleşme oluşturulurken şirketin özelliklerini, unvanını, adresini, vb. konularının neler olacağı kararlaştırmamız gerekir. Şirketin nace kodu ve yapacağı işe göre ana sözleşmesi hazırlanır.

Önce ana sözleşmenin hazırlanması için gerekli bilgileri sırasıyla listeleyelim;

 • Şirket unvanı belirlenmeli (isim Soyisim + iştigal konusu olabilir)
 • Şirket Adresi  (Kendi eviniz, kirada oturduğunuz ev veya sanal ofis, hazır ofis ya da kiraladığınız hatta satın aldığınız bir gayrimenkul olabilir.)
 •  Sermaye -Şahıs Firması için sermaye tutarı sizin belirleyeceğiniz bir tutar olabilir. (1.000,00 TL - 5.000,00 TL arası gibi.)
 • iştigal konusunu içerir Nace Kodu

Gerçek kişi firmaların (Şahıs firmaları) kuaför, berber faaliyeti yanında manikür -pedikür salonu, cilt bakımı, saç tasarımı, kıraathane işletmeciliği şeklindeki faaliyet konuları, pazarcılık, bakkal vs. gibi konular esnaf faaliyeti olduğundan Ticaret Siciline tescil ve Ticaret Odasına kayıt yapılamamaktadır.

 
  
5. Potansiyel Vergi Kimlik Numarası

Şirket ana sözleşmesi ile vergi dairesine gidilerek potansiyel vergi kimlik numarası alınır. 
 

 6. Belgelerin Tamamlanması ve Ticaret Siciline İletilmesi

Ticaret Odası Şirket Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler

 • Randevu Alınır
 • Dilekçe
 • Şirket Yetkilisi İmza Sirküleri 2 adet
 • Oda kayıt beyannamesi (Ortakların fotoğrafları yapıştırılmalı)
 • Şirket Kuruluşu Başvuru Formu 2 adet
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Yabancı uyruklu ise tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti, ayrıca Türkiye’de ikamet ediyor ise noter onaylı ikamet tezkeresi, vergi dairesinden alınmış vergi kimlik numarası

Yukarıdaki belgeler tamamlandıktan sonra bağlı bulunulan Ticaret Siciline iletilir, bu süreçte ilgili harçlar başvuru esnasında yatırılmalıdır. Başvuru onaylandıktan sonra tescil yazısı, sicil tasdiknamesi ve faaliyet belgesi alınmalıdır.

 

7. İmza Sirkülerinin Hazırlanması

Şirket vergi dairesi açılışından sonra, Şirketi temsil edecek olan şahıs noterde şirket unvanı altına atacağı imza örnekleriyle imza sirkülerini hazırlatabilir. İmza sirküleri şirket adına yapılacak tüm işlemlerde gerekecektir.

 

8. Defter Tasdikleri

A. Şahıs Şirketlerin Tasdik Ettirmesi Gereken Defterler;

 İşletme hesabı esasında tutulacak defter:

 •  İşletme Hesabı defteri. (Defter Beyan Sisteminden Yapılacak) Noterden bastırılmayacak artık.

Serbest Mesleklerde Defter Tutma:

 • Serbest Meslek kazanç defteri (Madde 210) (Defter Beyan Sisteminden Yapılacak) Noterden bastırılmayacak artık.
 • Zirai Kazançlarda İşletme Defteri:
 • Çiftçi İşletme Defteri (Madde 213)

  
Ticaret odasında yapılan işlemlerde Defter Tasdikleri Ticaret sicilde Yapılacak. Vergi dairesi açılışı yapılıp tescil yapılmayacak açılışlarda vergi dairesine açılışın verildiği gün defterler noterden alınmak zorunda.

 

10. TİCARET ve SANAYİ ODASI İŞLEMLERİ

         (Söz konusu şirket sanayici ise Sanayi Odasına kaydolmak durumundadır.)

       1- Ticaret Odası Başvuru Formu                                                    

       2- Ticaret Sicil Gazetesi

       3- Müdür İmza Sirküleri

       4- Noter tastikli ana sözleşme

       5- Şirket ortaklarının nüfus cüzdanı suretleri

       6- Şirket ortaklarının ikametgah ilmühaberleri

 

 

 

11. BELEDİYE İŞLEMLERİ:

       

       1- İşyeri Açma ve İzin Ruhsatı çıkartınız. 

       2- Çevre Temizlik Vergisini Yatırınız.

       3- Kira kontratınızı götürmeyi unutmayınız (işyeri sahibi sizseniz Tapu fotokopisi). Büronuzun ya da işyerinizin m2 sini öğreniniz.

       4- Ticaret Odası kayıt suretini götürünüz.

       5- Vergi Levhanızı götürünüz.

       6-Ticaret Sicili Gazetenizi götürünüz 

 


12. Ticari Faaliyetin Başlangıcı

 

Girişimci, yatırımcı tüm bu süreçlerden sonra artık ticari faaliyetine başlayabilir. Matbaadan fatura bastırıp, kaşe yaptırdıktan sonra, gerekli olan tahsilat ve tediye makbuzları gibi tüm belgelerini tamamladıktan sonra fatura da düzenleyebilir. Artık işin prosedür kısmı bitmiştir ve girişimcilik maharetlerinin sergileneceği işin zor kısmı başlamıştır.  Girişimci bu süreçten sonra dilediği dernek, oda, birlik ve benzeri sivil toplum örgütlerine de üye olarak işinin gelişimine katkı sağlayabilir. Sigortalı işçi çalıştırması gerekiyorsa yine sözleşme imzaladığı Mali Müşavir aracılığıyla bu işlemlerini de yaptırabilir . Gerçekleştireceği faaliyetin gerekliliğine göre  belediye ruhsatı için ilgili belediyeye başvuru da bulunabilir ve ruhsat talep edebilir.

  

13. KOSGEP ve Teşvikler

 Kuruluşunu yapmadan önce KOSGEB’e kayıt olarak, destek ve hibelerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin, sadece kuruluş aşaması için ödediğiniz paranın büyük bölümün geri alabilirsiniz. KOSGEB yeni girişimcilere 50.000,00 TL’ye kadar HİBE vermektedir. Ayrıca kredi ve eğitiim imkanlarıda mevcuttur. 30 Yaşın altında genç girişimcilerinde Bağ- Kur primleri bir yıl devlet tarafından karşılanmaktadır.

 

 14. Şirket Kuruluşunun Maliyeti

 

Şirket kuruluşu süreçlerinde alacağınız profesyonel desteğe ve şirketin özelliklerine  göre değişmekle birlikte  Sermaye tutarı Şube sayısı yapılacak işlerin sayısı artıkça ödenen harçlar ve hazırlanan evraklar artmaktadır.

Şahıs firması kuruluşu tüm masraflar ve müşavirlik ücreti dahil ticaret sicil işlemi olacaksa 3.500.TL, sadece vergi dairesi açılışı olacaksa 1.000 ile 1.500 TL civarında tutacaktır.

Önemli olan doğru adresten doğru hizmeti alabilmektir. Ticari faaliyet süresince her zaman desteğe ve danışmanlığa ihtiyacınız olacağı için Doğru bir ekip ve Mali Müşavir tercihinde bulunmak son derece önemlidir.

 

Şirket kuruluş işlemlerinizin en hızlı şekilde sonuçlanması için profesyonel ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.  

 

 Bekir YILDIRIM

 Mali Müşavir

Kamu Gözetim Kurumu Bağımsız Denetçi

SPK Bağımsız Denetçi

 


Yorumlar - Yorum Yaz

TEKLİF AL